Pijeme ju každý deň. Niektorí z nás dokonca viackrát denne. Viete ale, aké má káva účinky, prečo je ľadová káva v konečnom dôsledku drahšia, alebo že molekulárna štruktúra kávy je vlastne kryštál?

1. Káva v skutočnosti nie je tak dehydrujúca

Hovorí sa, že káva má diuretické účinky, čo v skutočnosti nie je až tak pravdivé, v prípade, že nekonzumujete väčšie množstvá kofeínu (500-600 mg) denne. V skutočnosti štúdie preukázali, že množstvo moču sa nijak dramaticky nemení po požití nápojov s obsahom kofeínu v porovnaní s tými bez kofeínu, ako napríklad voda, či džús. Takže, ak si vychutnávate kávu s rozumom, len do toho!

2. Vďaka káve môžete prežiť dlhší a spokojnejší život

Ako? Káva obsahuje okrem kofeínu aj veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú telu bojovať s voľnými radikálmi. V konečnom dôsledku majú ľudia konzumujúci kávu menšie riziko chorôb ako Diabetes II. typu, Parkinsonova choroba, či infarkt.

Coffee Cup Pulse Wawe
Coffee Cup Pulse Wawe (zdroj: pixabay.com)

Na druhej strane zvyknú mať títo ľudia zlé návyky, čo sa týka “cigaretky ku káve”, pitia alkoholu a konzumácie červeného mäsa vo väčšom množstve.

3. Vďaka káve spaľujete tuk

Pitie kávy dokáže zrýchliť váš metabolizmus až o 11% !

4. Ľadová káva je drahšia

Cez plastikové poháre, servítky až po dvojité prevarenie- aby sa tak káva stala silnejšou, sú prostriedky na výrobu početnejšie ako pri výrobe a podaní klasickej teplej kávy.

5. Káva sú v skutočnosti malé kryštáliky

Káva je zložená z miniatúrnych kryštálikov kofeínu, ktoré majú veľkosť iba niečo okolo 0.0040640 cm.

6. Kofeín pracuje veľmi rýchlo

Už pár minút po tom ako prehltnete kávu, môžte cítiť jej energizujúce účinky.

7. Najdrahšia káva na svete “Black Ivory” je z trusu

Táto káva sa vyrába zo sloních exkrementov a dostala pomenovanie “black ivory”. Jej cena sa pohybuje okolo 50 dolárov za šálku ! V porovnaní, cibetková káva, ktorá je zas produktom opičích výkalov stojí okolo 160 dolárov za pol kila.

Coffee From Ivory Droppings
Coffee From Ivory Droppings (zdroj: gettyimages.com)

Na tomto si pochutnávajú bohatí…

8. Pomáha v boji s cirhózou

Vďaka káve môžte mať zdravšiu pečeň. Konzumenti kávy majú až o 80% menšie riziko cirhózy pečene, stavu vyplývajúceho z viacerých chorôb ohrozujúcich pečeň.

9. V Anglicku zakázané

Za čias Kráľa Charlesa II. na jeho rozkaz nechali v roku 1675 zatvoriť všetky kaviarne, pretože mal podozrenie, že s tam stretávali ľudia za zámienkou pitia kávy, zatiaľ čo na neho kuli pikle.

10. Zlepšuje výdrž popri tréningu

Vďaka schopnosti zvyšovať adrenalín a uvoľňovať mastné kyseliny z tukových tkanív je káva skvelým spoločníkom na ceste k lepšiemu, vypracovanejšiemu telu.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.