S úspešnými seriálmi sa tento rok vrece roztrhlo. Lámu rekordy a získavajú si priaznivcov na celom svete. Viete, ktoré seriály patria medzi najpopulárnejšie? Aké seriály vás tento rok ešte čakajú? Pozrime sa na ne spolu.

Černobyľ – autenticita a napätie do poslednej chvíľe 

Dramatický televízny seriál vychádza z udalostí po havárii černobyľskej jadrovej elektrárne v roku 1986 pri ukrajinskom meste Pripiať. Spojil americké HBO a britské Sky. Autori si pri tvorbe scenára pomáhali knihou Modlitba za Černobyľ od bieloruskej spisovateľky, nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svjetlany Alexijevičovej.

V scénach spoznáte litovské mesto Vilnius. Tvorcovia seriálu sa snažili vystihnúť atmosféru evakuovaného mesta Pripiať čo najvernejšie. Jadrová elektráreň je tiež skutočná. Ide o Ignalianskú jadrovú elektráreň v Litve. Nebojte sa. Žiadne nebezpečenstvo z jej strany už nehrozí. V roku 2009 bola vyradená z prevádzky. Seriál sa tak odohráva v prostredí, ktoré sa černbyľskej elektrárni veľmi podobá.

Realitu nezachytáva celkom presne, ale to vôbec neprekáža. Nie je to dokument. Dej je v niektorých prípadoch možno trošku nadnesený, ale úlohou tvorcov je vtiahnuť vás do deja a to sa im podarilo. Napriek týmto nedostatkom pôsobí seriál Černobyľ veľmi vierohodne. Medzi hlavnými predstaviteľmi spoznáte bývalého sovietskeho prezidenta Michaila Gorbačova, komunistického funkcionára Borisa Šečerbina či fyzika Valerija Legasova. Prvý diel si pozrelo viac ako 2 milióny divákov a stal sa najlepšie hodnoteným seriálom digitálnej televízie HBO.

Zaujíma vás, čo sa v Černobyle naozaj stalo a aké to malo následky? Zapnite si seriál, keď naň máte čas a chuť. Nič vám nebráni pozrieť si všetkých päť dielov naraz. Jedna z najhorších katastrof, ktorú má na svedomí človek, za pozornosť rozhodne stojí.

Mesto Pripiať (v pozadí sa nachádza Chernobyl)

Hlava XXII a absurdita, ktorá trvá

Ďalším seriálom, ktorý by ste si nemali nechať ujsť, je Hlava 22. S knihou s rovnakým názvom ste sa mohli stretnúť v rámci povinného čítania už v škole. Joseph Heller v nej absurdnosť vojnových konfliktov zachytil dokonale. Nového prepracovania sa po drobnom prehováraní chopil herec George Clooney.

Nie je to len prepis knihy do seriálovej podoby. Ide o adaptáciu, ktorej sa z knihy podarilo vytiahnuť to najdôležitejšie. Milovníkom knihy určite neunikne, že niektoré veci sú v seriáli inak. Heller sa v knihe zabáva na byrokracii v armáde a nezmyselnosti vojny, autori scenára to rozvíjajú a dávajú celej myšlienke nový rozmer. 

Hlavnou postavou je letec Yossarian, ktorý vie, že z vojny sa podarí dostať len psychicky chorému mužovi. Vie, aké riziko ho vo vojne čaká, a chce sa mu vyhnúť. Má smolu. Svojím správaním a vynaliezavosťou akurát ukazuje, že psychiku má v úplnom poriadku.

Chcete vedieť, čím všetkým Yossarian prechádza? Nečakajte, kým sa hlava 22 dostane na naše televízne obrazovky. Príbeh sa odohráva v roku 1961, ale niektoré veci sa nemenia. S byrokraciou a nezmyselnosťou niektorých paragrafov sa stretávame aj dnes. To je dôvod, prečo je dej stále aktuálny a v ľuďoch vzbudzuje záujem.

Hlava 22 (zdroj: aktualne.cz)

Čo nás tento rok vo svete seriálov ešte čaká?

Na dobré seriály sa počkať oplatí. Ich tvorcovia usilovne pracujú na tom, aby svetlo sveta uzreli ešte tento rok. Na ktorý sa tešíte najviac? 

Darček na Vianoce? Zaklínač

Od knihy cez videohru k seriálu. Vianoce a koniec roka nám spestrí seriál Zaklínač. Milovníci fantasy krajší darček pod stromčekom určite nenájdu. Presný dátum ešte jasný nie je, ale je isté, že už sa natáča. Tvorcovia seriálu idú na istotu a spolupracujú s autorom kníh Andrzejom Sapkowskim. Ich cieľom je preniesť knižnú predlohu do seriálu čo najvernejšie. Nájde zmutovaný lovec príšer miesto vo svete, kde sú príšery často lepšie ako ľudia? Netflix to so seriálmi vie. Čo myslíte, máme sa aj v tomto prípade na čo tešiť?

Seriáloví vrahovia Mindhunter v druhej sérii

Príbeh agenta FBI Holdena Forda a Billa Tencha pokračuje. Druhá séria odhalí ďalších známych násilníkov. Charles Manson a členovia Manson Family boli v roku 1977 obvinení zo znásilnenia a vraždy 28 mladých chlapcov. David Berkowitz v priebehu roka zastrelil 6 ľudí a o ďalších 7 vrážd sa pokúsil. Už teraz máte strach? Seriál pre silné povahy sa spomenutými menami nekončí. Vrahov v nich vystupuje oveľa viac. Ako si s vrahmi FBI poradí? Druhá séria Mindhunter vám prezradí oveľa viac.

Mindhunter (zdroj: eonline.com)

Obrovskou výhodou káblovej a digitálnej televízie je aj to, že svoje obľúbené seriály si pozriete hneď, ako sa objavia. Spestrite si program seriálmi, ktoré inde nenájdete. Príjemné sledovanie.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.