Sú ľudia, a je ich väčšina, ktorí v živote nerobia to, čo vždy chceli. Áno, je ich mnoho. Príliš z nich hovorí častejšie dôvody, prečo nedokázali to, čo vždy chceli, ako dôvody, prečo by to urobiť mali. V reálnom svete však existuje mnoho faktorov, mimo náš vplyv, ktoré nám niekedy nedovolia robiť naše vytúžené veci.

1. Finančné obmedzenie

Toto je veľký dôvod, prečo si nekúpiť to alebo ono. Problém s financiami je smutná záležitosť a škaredá pravda. Mnohí ľudia nie sú schopní robiť to, čo chcú, pretože si to nemôžu dovoliť. Pre mnohých ľudí sú aj základné potreby pre život veľkou neznámou. Ľudia, ktorí žijú v slumoch, trpia ťažkou chudobou, vďaka ktorej si nemôžu dovoliť ani dôstojný dom. Ľudiapatriaci do spodnej časti sociálno-ekonomických vrstiev s nemôžu dovoliť základné vzdelanie pre svoje deti, ani jazdiť na autách. Finančné obmedzenia sú skutočne dôvodom, prečo si mnohí nemôžu plniť svoje sny.

2. Ľudská lenivosť

Áno, je to tak! Niektoré veci jednoducho vyžadujú veľa úsilia a času. Naozaj chcete niečo dosiahnuť, no úloha je veľmi náročná, a tak sa postupne odkladá. Je jasné, že väčšina ľudí je skôr lenivá, aby dokončili svoje úlohy, ktoré začali plniť. Toľko vecí ostáva nesplnených len preto, lebo sa nám nechce míňať toľké úsilie. Chystáte sa na nákup materiálu, vyčistiť dom, čítať knihu a pod.? Toto je len málo vecí, ktoré chcú ľudia robiť, no odkladajú ich na neskôr. Dôvod je jasný.

3. Úloha je ťažká

Naozaj chcete dokončiť túto kapitolu v knihe, ale je to tak ťažké. Chcete rozbaliť svoje veci a zariadiť si byt útulne, ale to si vyžaduje množstvo energie. Chcete pozvať dievča, do ktorého ste sa zamilovali, no je to ťažké. Toľko vecí, ktoré chceme urobiť, ostávajú nesplnené, pretože sú ťažké. Od malých otázok až po veľké rozhodnutia. To je tiež dôvod, prečo mnoho z plánovaných vecí nikdy nedokončíme.

4. Je to nemorálne

Spoločnosť má veľmi prísne normy o tom, čo je správne a čo zlé. Veľa vecí je považovaných za zlých a nemorálnych voči cirkvám, náboženským sektám, polícii a celej spoločnosti, všeobecne. Mnohokrát si ľudia prestali ísť za svojim práve kvôli tomuto aspektu a pravidlám. Jedným z najväčších dôvodov, prečo ľudia nerobia, čo chcú, je to, že je to považované za nemorálne. Ale nechápte to zle. Narážame skôr na predsudky ako nezákonnú činnosť.

5. Strach z následkov

Je to jeden z hlavných dôvodov ľudí, prečo nerobiť, čo chcú. Strach z odplaty, ohovárania, z pádu, je obrovským faktorom, ktorý mnohokrát zastaví ľudí v odhodlaní. Politik, ktorý chce prostredníctvom politiky zarobiť peniaze má oveľa väčší strach, je na väčšej pozornosti verejnosti. A predsa svoju prácu robí. Rôzne náboženstvá šíria ďalej teóriu božskej odplaty za účelom vykonávania a dodržiavania ich morálneho kódexu. Viac spoločenstiev, viac morálnych kódexov. Všetko to má za dôsledok to, že ľudia sa odvracajú od svojich plánov. A to nie je správne.

6. Je to nelegálne

Okrem morálnych noriem, ktoré spoločnosť od občanov očakáva, sú aj právne dôvody, prečo ľudia nerobia veci, ktoré robiť chcú. Naše zákony považujú mnohé činy za nelegálne. Pitie alkoholu neplnoletými, vraždy, krádeže, ublíženia na zdraví. To všetko je správne, pretože zákon chráni ľudí od podobnými nekalosťami. Avšak je aj druhá strana zákona, ktorá zakazuje veci, o ktoré môže mať záujem určitá skupina ľudí. Avšak nemusia to byť výtržníci. Opäť pripomínamie, zákon netreba porušovať, ale ako faktor ovplyvňujúci túto vec, to určite je.

7. Konflikt

Je ďalší dôvod, prečo človek neurobí to, čo chce. Pretože sa môže vyskytnúť konflikt v ich mysli pri rozhodovaní. Ak má človek k dispozícii dve alebo viac možností a musí si vybrať jeden spôsob, vedie to ku konfliktu. Má to za následok situáciu, kedy sa človek rozhodne pre najlepšie možné riešenie. A keďže mnohokrát víťazí rozum, dôjde k situácii, kedy si vyberie to, čo nechce robiť. Napríklad teenager chce ísť do kina na nový film, ale skúšky sa blížia a on si uvedomí, že potrebuje naberať vedomosti. Vznikne tka konflikt, kde si študent vyberie lepšiu možnosť preňho. Vo väčšine prípadov zvíťazí rozumnejšia možnosť. Nepôjde do kina, kde chce ísť, ale ostane doma učiť sa. Čo však hneď nemusí byť zlé rozhodnutie.

8. Zdravotné problémy

Deväťdesiatročný muž, ktorý chce cestovať po svete a dokonca má prostriedky, aby to urobil, nemusí byť spôsobilý dlhej cesty. A to všetko pre jeho zdravotné problémy. Osoba na invalidnom vozíku, žiaľ, nemôže chodiť, aj keď chce. Zdravie preto zohráva dôležitú úlohu v tom, čo človek robí. Alkoholik sa nedotkne fľašky pretože vie, že je to zlé a škodí to jeho zdraviu. Zrejme aj to je dôvod, prečo sa ľudia všeobecne dobre starajú o svoje zdravie. Majú aspoň o jeden dôvod menej, prečo niečo neurobiť.

 9. Láska k blížnym

Jedna vec je, že ľudia nemôžu robiť to, čo chce, tá druhá, ak je daná osoba limotovaná pre svojho partnera. Mnoho ľudí preto upustia od páchania skutkov, ktoré môžu ublížiť jeho blízkym. Niekedy aj, keď ide o banalitu. Koľkokrát ste chceli kričať na rodičov, pretože nemali pravdu. No neurobili ste to, lebo ste nevedeli, či im to ublíži. Ako mnohí z vás zachránili vzťah aj za cenu nemožného, len aby neublížili partnerovi.

 10. Strach z neúspechu

“Nikdy nedovoľte, aby vás strach z prehry vyradil von z hry.“ Zarážajúce je,  že väčšina ľudí sa bojí niečo vyskúšať. Strach, že nie sme schopní uspieť je tak hlboko v nás zakorenený, že nedokážeme spraviť prvý krok. Existuje nespočetné množstvo vecí, ktoré sú nevypovedané len preto, lebo sa ľudia boja, že konečný výsledok nemusí byť priaznivý. Povedali by sme teda, že strach z neúspechu je najväčší dôvod, prečo ľudia nerobia veci, ktoré chcú.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.