Chorvátsko patrí medzi najobľúbenejšiu dovolenkovú destináciu Slovákov. Ročne ho navštívi niekoľko stotisíc našich spoluobčanov. Niet sa čomu ani veľmi čudofvať, predsa len je to naše najbližšie more a patrí medzi finančne nenáročné dovolenky. Známu Makarskú riviéru pozná takmer každý, no viete, aké iné nádherné pláže táto krajina skrýva?

Kamenisté a štrkové pláže

Kamenisté, okruhliakové pláže sú to prvé, čo sa mnohým ľuďom vybaví pri predstave dovolenky v Chorvátsku. Najvyhľadávanejšími a najkrajšími sú:

Stará Baška, ostrov Krk

Pláž, ktorá je od okolia izolovaná strmými útesmi je na niektorých miestach piesková, inde kamenistá alebo zmesová. V hlavnej sezóne ide o ideálne miesto pre rôzne športy a turistické atrakcie.

Bilin Zal, Lumbarda, ostrov Korčula

Ostrov Korčula, prezývaný aj malý Dubrovník, je považovaný za najkrajší Chorvátsky ostrov. Za jeho najväčší poklad možno považovať pláž Bilin Zal.

Pupnatska Luka, Korčula

Na ostrove Korčula ešte chvíľu ostaneme, konkrétne sa presunieme na jeho južnú zátoku, kde sa ukrýva pokojná skalnatá pláž s jemnými kamienkami Punatska Luka.

Punta Rata, Brela

Aký by to bol zoznam najkrajších pláži v Chorvátsku, keby sa v ňom nenachádzala pláž na Makarskej riviére. Pláž Punta Rata je dvojkilometrová pláž, ktorá ponúka dokonalú kombináciu bielych okruhliakov a borovíc. Táto pláž si dlhodobo drží čestné miesto v zozname najkrajších pláži sveta.

Zrče, Pag

Pláž tvorená oblými kameňmi poskytuje ideálne miesto pre pestrú zábavu, kúpanie aj bohatý nočný život.

Girandella, Rabac

Pláž tvorená jemným štrkom a betónovými časťami predstavuje ideálne miesto pre ľudí, ktorí si počas dňa chcú užiť pokojné kúpanie a v noci sa dosýta oddať zábave.

Stiniva, ostrov Vis

Malebná pláž Stiniva sa v noci pri mesačnom svite trblieta, vďaka čomu budú dojem akoby bola pokrytá pieskom.

Kornátske ostrovy

Opustené Kornatské ostrovy síce nepredstavujú miesto, kde by sa dala stráviť celá dovolenka, no návšteva tohto národného parku a kúpanie sa v ňom, bude jednoznačne zážitkom, na ktorý budete spomínať ešte dlho po návrate z dovolenky.

Piesočné pláže

Hoci je Chorvátsko známe prevažne kamenistými plážami, ukrýva aj viacero nádherných pláži, na ktorých si prídu na svoje milovníci horúceho piesku. Najkrajšie piesočné pláže v Chorvátsku sú:

Pláž Saharun, ostrov Dugi otok

Saharum je 800 metrov dlhá piesočná pláž, ktorá je známa svojim krištáľovo čistým morom. Cez deň ide o pokojné romantické miesto na oddych, v noci sa mení na živé miesto plné plážovej zábavy.

Čierne mólo, Crikvenica

Najznámejšia pláž Crikvenickej riviéry predstavuje ideálne miesto pre milovníkov rôznych športov – aerobiku, plážového volejbalu, minigolfu, tobogánov či vodného lyžovania. Vďaka ponuke množstva atrakcií sa tu rozhodne nudiť nebudete.

Zaton

Piesočná pláž Zaton, ktorá sa nachádza len 13km od Zadaru, je známa svojím krištáľovo čistým morom, vďaka ktorému získala ocenenie Modrá zástava. Navyše pláž je prispôsobená pre invalidov, takže predstavuje výborné miesto na oddych pre ľudí so špeciálnymi potrebami.

Sabunike

Sabunike je menej známa pláž, ktorá sa nachádza 6 km od mesta Nin. Pokojná pláž predstavuje ideálne miesto pre rodiny s deťmi, ale taktiež vďaka polohe v zálive a priaznivému vetru, poteší aj milovníkov jachtingu a surfingu.

Slanica, Murter

Pláž Slanica je považovaná za jednu z najkrajších pláži v Chorvátsku, preto sa teší veľkej obľube turistov. Neďaleko pláže nájdete aj kemp a nudistickú pláž.

Rajská pláž, ostrov Rab

Rajská pláž, právom zastáva svoje miesto medzi chorvátskymi plážami ocenenými Modrou zástavou. Piesočná pláž, plytké more a kvalitné služby sa postarajú o dokonalú dovolenku pre plavcov aj neplavcov.

Bijeca, Meduline

Piesočná pláž, obklopená množstvom stromov poskytuje dokonalý chládok, ktorí ocenia návštevníci, ktorí neobľubujú dlhé hodiny opekania sa na slnku.

Saplunara, ostrov Mljet

Menej známa piesočná pláž pokrytá jemným, drobným pieskom.

Za morom nemusíme cestovať len do exotických krajín. Vďaka Chorvátsku si ho môžeme dopriať aj v blízkosti niekoľko hodinovej cesty autom. Slovenské more, ako je Chorvátsko oprávnene prezývané, ponúka množstvo malebných pláži, z ktorých si dokáže vybrať takmer každý. Či už obľubujete pláže, na ktorých to žije alebo naopak tiché miesta sálajúce pokojom, kamenisté alebo piesočnaté pláže, patríte medzi športovcov alebo ste neplavci, z pestrej palety Chorvátskych pláži si ľahko vyberiete tú pravú pre vás.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.