Svadba je dôležitý deň v živote každého páru. S týmto vzácnym dňom sa, samozrejme, spájajú aj výdavky. Môže ísť o veľkú, ale aj menšiu sumu, resp. záleží od konkrétnej dvojice. Pozrime sa bližšie, aké sú zvyčajné položky, s ktorými treba na poriadnu svadbu rátať. Konkrétnu individuálnu mieru si vyberie každý z nás osobitne.

Je pravdou, že svadba nemusí skutočne stáť veľa peňazí. Môžete ju “odbaviť” za bežný poplatok mestu na úrade. Avšak aby sme sa pozreli na veci v objektívnom svetle, pozrieme sa na kompletný zoznam zvyčajných položiek na svadbu. Potom si svoj rozpočet na svadbu môže vyrátať každý sám.

Tým najväčším merítkom, podľa ktorého je vhodné uvažovať pri príprave svadobnej oslavy, je počet hostí. Od tohto čísla by sa potom mal odvíjať celý váš rozpočet na svadbu. Treba rátať aj s istou rezervou. Najčastejšie čo sa týka občerstvenia a otvoreného účtu na bare.

Svadobné oblečenie

V dôležitý deň treba vyzerať pekne. Deň, na ktorý mnohí z nás čakajú dlhé roky, chceme osláviť aj svojím slávnostným výzorom.

Ženíchovia

Hoci ide zvyčajne o doménu ženských polovičiek, ani muži by nemali zaostávať. Treba zo šatníkov vytiahnuť svoje najlepšie obleky a zaviazať si slávnostnú kravatu. Ak nemáme dobrý oblek k použitiu, ako budúci ženíchovia a manželia si potom s najväčšou pravdepodobnosťou zakúpime nový oblek. Suma sa teda môže pohybovať od 0 do 500 eur.

Nevesty

U neviest zvyčajne víde väčšia suma. Ženy obvykle dávajú svojmu vzhľadu v tento vzácny deň obzvlášť veľkú pozornosť. Každá nevesta chce byť jedinečná a krásna. Čo sa týka rozpočtu, to sa prejaví najmä na sume za nové šaty alebo ich prenájom. To sa môže pohybovať v rozpätí od 0 do 700 eur.

Svadobný catering

Samozrejmosťou je samotná svadobná hostina. Ide tiež o širokú škálu možných výdavkov. Od prenajatia drahej reštaurácie či honosných niekoľko dňových svadobných festivalov (ako napr. tradičné svadby v Indii), po jednoduchý obed v pohostinstve. Prípadne asi najlacnejší variant – príprava pohostinstva doma.

Človek tak určite najviac ušetrí, najmä ak sa ráta s väčšou konzumáciou alkoholu, no treba rátať s inými investíciami. A to najmä čo sa týka svojho času a nervov z organizácie. To všetko môžete ušetriť prenechaním zodpovednosti na personále niektorej z reštaurácií.

Svadobná hostina

V tom najmenšom rozhraní si teda môžeme rezervovať aj jednoduchý obed v napríklad niektorej z reštaurácií, alebo vystrojiť veľkolepú oslavu, kde bude neustále dostatok jedla a pitia. Svadobná hostina v tomto zmysle môže vychádzať od 100 do 1000 eur.

Svadobné torty

Jej neoddeliteľnou súčasťou je aj svadobná torta. Zvyčajne nejde o veľkú položku, ale existujú aj skutočne kvalitné, no drahé svadobné torty. Treba zvážiť, že priemerná svadobná torta môže vážiť aj niekoľko kíl a mať viacero poschodí. Najmä ak máte veľa hostí a chcete, aby sa každému ušiel aspoň jeden kúsok.

Kostol a poplatky na úrade

V tejto kategórií máme na mysli výdavky týkajúce sa samotného svadobného obradu. Ten sa u nás vykonáva buď v kostole (cirkevný sobáš) alebo na mestskom úrade v mieste bydliska. Ak sa rozhodnete pre úradný sobáš, zaplatíte určité poplatky mestskému úradu.

Správne poplatky pri civilnom sobáši

Povolenie uzavrieť manželstvo pred matričným úradom ak jeden zo snúbencov má trvalý pobyt v danej mestskej častibez poplatku
Povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom medzi štátnymi občanmi SR16,50 €
Uzavretie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom medzi štátnymi občanmi SR16,50 €
Povolenie uzavrieť manželstvo mimo určenej doby16,50 €
Povolenie uzavrieť manželstvo mimo úradne určenej miestnosti66 €
Povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom medzi štátnym občanom SR a cudzincom alebo medzi cudzincami33 €
Uzavretie manželstva medzi štátnym občanom SR a cudzincom66 €
Uzavretie manželstva medzi cudzincami165,50 €
Uzavretie manželstva, ak ani jeden zo snúbencov nemá na území SR trvalý pobyt199 €

Svadba v kostole

Svadba v kostole si tiež vyžaduje istý poplatok, ktorý závisí od konkrétneho kostola a jeho fary. Môžeme sa stretnúť aj s výdavkami v podobe ozdôb, resp. celkovej výzdoby kostola či miestnosti obecného úradu.

Svadobné prstene

Svadobné prstene sú samostatná kategória. Tu je možný finančný rozptyl skutočne obrovský. Najlacnejší svadobný prsteň vás určite vyjde aspoň na pár stoviek eur a horná hranica asi ani neexistuje. Určite ste už počuli o rôznych “rozprávkovo” drahých diamantoch a perlách. Svadobný prsteň vás ale v takom zdravom v priemere môže stáť od 300 do niekoľkých tisícov eur.

Svadobný kameraman

Svoj vzácny deň chce mať väčšina svadobných párov aj zvečnených na ako pamiatku. Máme, samozrejme, na mysli hlavne fotografie a filmový záznam samotného svadobného dňa. Cena profesionálov sa často odlišuje aj od konkrétnych požiadaviek – či chcete aj záznam z kostola a potom hlavne je to otázka postprodukcie. V priemere si zaplatíte od 400 do 1000 eur za natočenie svojho svadobného dňa.

Ak chcete ušetriť na tejto položke, odporúčame vám najprv sa popýtať na kameramanov vo svojom okolí. Či niekto náhodou nevie točiť videá a či by to pre vás nespravil za výhodnú cenu. Ak máte kamaráta, ktorý je aj šikovný kameraman, môžete mu navrhnúť, že to bude jeho svadobný darček pre vás.

Taktiež sa môžete stretnúť aj s nižšími sumami ako je 400 eur. Avšak ak to nie je vyššie popísaný prípad “kamarátskej služby a výmeny”, ale naopak, niekto vám ponúka seriózne služby za nižšie sumy, buďte opatrní. Najmä ak sú to skutočne sumy za “bagateľ”, môžete očakávať aj rovnakú úroveň vo výsledku. To už záleží na vás, ako si chcete svoj veľký deň pamätať.

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.