HD, Full HD alebo 4K. Na tieto niekedy ničnehovoriace skratky narazíte zvyčajne vtedy, keď si chcete kúpiť nový monitor alebo televízor. Aký je medzi nimi rozdiel si priblížime v nasledujúcom článku.

Základným prvkom, o ktorom sa pri debate o HD, Full HD alebo 4K budeme rozprávať je rozlíšenie. Jednoducho povedané ide o počet pixelov, ktoré môžu byť na danej obrazovke zobrazené. Podľa dohodnutých pravidiel ho udávame ako počet stĺpcov krát počet riadkov.

Podľa presne definovaných štandardov potom rozlišujeme spomínané skratky HD, Full HD a 4K.

HD rozlíšenie

HD (z anglického High Definition, teda vysoké rozlíšenie) je širokouhlý formát, ktorý má pomer strán 16:9. Jeho rozlíšenie je 1280 x 720 pixelov. Monitory resp. televízory s týmto rozlíšením sú podmienkou pre sledovanie vysielania v HD kvalite.

Full HD rozlíšenie

Vyšším levelom je Full HD. Ide taktiež širokouhlý formát s rovnakým pomerom strán ako má HD. Líši sa však v rozlíšení, ktoré je 1920 x 1080 pixelov. Vo Full HD si zatiaľ televízne vysielanie nepozriete. Naplno si ho však vychutnáte napríklad pri pozeraní filmov prehrávaných z blue-ray diskov alebo niektorých vysokokvalitných youtube videí.

4K alebo Ultra HD rozlíšenie

Štandard 4K alebo tiež Ultra HD prišiel ako reakcia na rýchly technologický pokrok. Má štyrikrát viac pixelov ako Full HD z čoho je odvodený aj jeho názov. Jeho rozlíšenie je 3 840 x 2160, čo predstavuje zhruba 8,3 milióna pixelov. Podľa výrobcov televízorov a monitorov teda uvidíte tie najmenšie detaily, aj keby ste stáli bezprostredne blízko.

Ultra HD si získava čoraz väčšiu pozornosť najmä kvôli svojej cenovej dostupnosti, ale aj širokému uplatneniu. Napríklad Netflix ponúka viaceré seriály a filmy v 4K kvalite. Na svoje si tiež prídu herný fanúšikovia. Povedzme na Xbox One je k dispozícii široký výber 4K hier od FIFA 19 cez Call of Duty Advanced Warfare až po Devil May Cry 5.

ultra hd
ultra HD
Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.