Každý chce byť šťastný. To je proste fakt. Avšak spôsob, akým ľudia šťastie vnímajú, je univerzálny. Líši sa to od človeka k človeku. Ľudia robia všetko pre to, aby to šťastie dosiahli – tvrdšie pracujú, plánujú efektívnejšie, ponoria sa do mora všetkých týchto svojpomocných kníh.

Niektorí sa možno vzdajú všetkých radovánok, aby si odriekali, iní sa zas vzdajú radovánok tu a idú na Himaláje. Pátranie po skutočnom význame tohto slova prebieha od nepamäti. Tan, kde niektorí ľudia dali všetko za nájdenie šťastia, iní ho hľadajú v materiálnych statkoch. Ale jedna klišé fráza stále platí. Za peniaze si šťastie nekúpiš. Áno, skutočnosť, že viac peňazí vedie k šťastiu a plneniu snov, platí v prípade chudoby. Tam, kde peniaze slúžia na uspokojenie potrieb na výživu. Môžete namietať, že kúpa šperkov, áut, dovoleniek, domov a podobne jednoznačne šťastím sú. Ale či sa o to máte s kým podeliť?! V tomto článku sa zameriame na desať vecí, ktoré vás spravia šťastnými napriek nedostatku peňazí.

1. Knihy

Hoci spomienka na vaše vysokoškolské knihy určite popiera túto skutočnosť, ale knihami si môžete spraviť radosť. Áno. Knihu začnete čítať aj na miestach, kde vám to doteraz nenapadlo. Vyzdvihnite si obľúbenú knihu a pripravte sa na cestu. Môžete spoznať mnoho kníh, ktoré nás nútia premýšľať, niekedy nás podporujú v písaní podobných. Občas sa budete smiať, niekedy plakať, ale tie zážitky stoja za to. Napriek všetkému, kniha vám zanechá určite viac informácií a skúseností.

2. Dobrý spánok

Isté írske príslovie hovorí, že dobrý smiech a spánok môžu vyliečiť čokoľvek. Je to pravda! Verím, že spánok je naozaj niečo magické. Na nejakú dobu sa môžete stratiť v neznámej ríši snov a zbavíte sa všetkých starostí. A to je doba pre oddych vášho mozgu a tela. Takže, keď sa prebudíte po kvalitnom spánku, budete sa cítiť sviežo a hravo čeliť prekážkam s pozitívnym postojom.

Sleeping
Sleeping (zdroj: pixabay.com)

2. Zábava s deťmi

Hra s malými deťmi môže byť celkovo stres odbúrajúca (ak nepovažujete deti za hlučné). Ich nadšenie, energia a duch vás môžu inšpirovať. Na druhej strane, ich nevinnosť a jednoduchosť vás zahreje pri srdci. V skutočnosti, aj keď nemáte žiadne malé dieťa v rodine, môžete sa hrať na deti. Samozrejme, všetko sa triezvo odvíja od vášho veku. Netreba nič preháňať. Ani lásku k deťom, ani ich imitovanie. Ako by to potom vyzeralo, no nie?

3. Tešiť sa zo spomienok

Slovo spomienky samo o sebe robí zo seba nostalgiu, no nie? Ak máte problémy v súčasnej dobe, vždy sa môžete vrátiť v pamäti o pár rokov dozadu a vychutnať si práve tie šťastné spomienky znova a znova! Pozrite si staré fotografie, videá alebo nejaké časopisy. Zablúdenie do šťastnej minulosti niekedy nie je zlý nápad. Ak sa budete cítiť lepšie, môžete sa vrátiť do prítomnosti a späť do práce!

4. Muzikoterapia

Hudba má takú zvláštnu silu, vďaka ktorej sa cítite dobre. Máte zlý pocit a prikláňate sa k smutným piesňam? Zlý nápad! Vypočujte si niečo šťastné, inšpiratívne. Také, ktoré nastaví naše nohy do pohybu alebo niečo upokojujúce, dokonca aj náboženské piesne a spev môžu mať podobný účinok. Ale prosím Ťa, nemuč sa ešte ďalšími smutnými tónmi. Tanec je najlepšia vec k počúvaniu hudby. Kombinácia tohto všetkého Ti určite zlepší náladu.

5. Zdravie

Vďaka zdravému telu a zdravej mysli budeš môcť lepšie riešiť problémy. Budeš mať možnosť uskutočňovať svoje plány, splniť si ciele a nájsť zmysel k dosiahnutiu nejakej veci. Tento pocit úspechu robí človeka šťastným. Nie je to len o lepších výsledkoch v práci, so zdravým telom a zdravou mysľou môžeš vnímať svoje okolie v lepšom svetle. Daj si krátky beh, choď do parku na prechádzku alebo hraj nejaký outdoorový šport.

6. Vezmite si deň voľna

Je váš život celý o práci? Stávate sa workoholikom? Je váš život celý len o stihnutí termínov a zľavách? Potom je tá pravá chvíľa na čas pre seba. Vezmite si deň voľna, zavolajte svojich známych na prespanie a choďte na film alebo piknik. Ak chcete, spravte si deň pre seba, obliečte si obľúbené pyžamo, chyťte šálku horúcej čokolády alebo čo sa vám páči a sledujte svoj obľúbený program v TV. Alebo meditujte, ak ste ten typ. Pokračujte jednoducho vo svojom hobby!

7. Príroda upokojuje

Nič neukľudňuje viac ako príroda. Chcete sa cítiť lepšie? Tancujte v daždi, vo vôni vlhkej pôdy. Choďte von na záhradu, do parku, na jazero, rieku, pláž alebo do hôr. Dýchajte čerstvý vzduch, len seďte a pozorujte okolie. Ako rosa kĺže po liste, kvetina sa spomedzi trávy s úsmevom vynára, motýle a včely lietajú okolo trávy, vlnky na jazere, tá krása, s ktorou rieka preteká prírodou. To je dôvod, prečo tam sedíte mlčky, nech vaša duša oddychuje v prírodných krásach.

Nature
(zdroj: pixabay.com)

8. Sledujte svoje sny

Nič vám nedá toľko spokojnosti, než vaše sny. To, čo máte robiť, je nasledovať svoju vášeň. Pomáhajte druhým ľuďom, aj keď vám to možno neoplatia. V skutočnosti sa snažíme robiť dobro pre niekoho, kto nebude nikdy môcť tú priazeň nám vrátiť. Tvrdo pracujte a inšpirujte ľudí okolo seba. Urobte niečo pre spoločnosť! To vás urobí šťastnými, a ako sa hovorí, šťastie je nákazlivé. Buďte šťastní a šírte šťastie!

 9. Ľudia

Niekedy, keď máte skutočného priateľa alebo človeka, ktorý sa o vás naozaj stará, je všetko, čo potrebujete. Život by bol nudný, ak by ste nemali priateľov, s ktorými ho môžete zdieľať! Na konci dňa môžete mať všetko bohatstvo na svete; ale vaše srdce stále túži po láske, po ľuďoch, s ktorými môžete klebetiť, zdieľať tajomstvá. A áno, za peniaze si lásku nekúpiš. Na konci dňa ostane okolo vás milujúca rodina, ozajstní priatelia a láska vášho života. Je to dosť na to, aby ste boli šťastní a váš život stál za to!

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.