Chystáte sa cestovať do zahraničia z Bratislavského letiska a rozmýšľate, ako sa tam dopraviť?

Je jedno, či ste si našli lacné letenky na pár dní alebo ste si naplánovali letnú dovolenku na niekoľko týždňov – letieť musíte a na letisko sa musíte nejakým spôsobom dopraviť. Čo je výhodnejšie v Bratislave? Ísť autom, zaparkovať auto priamo na bratislavskom letisku, alebo sa prostredníctvom MHD/taxíku/dopravou cez mobilnú aplikáciu nechať doviezť priamo na letisko?

Parkovanie v meste

Parkovanie auta priamo v Bratislave sa môže zdať ako najvýhodnejšie riešenie a možnosť ako ušetriť na doprave. Či už zaparkujete pri rodine a známych tak, aby auto bolo občas skontrolované, alebo niekde v okolí letiska a odkiaľ sa odveziete transférom na letisko.

Bohužiaľ, Bratislavu čakajú veľké zmeny ohľadom parkovania. Nevyhnutnosťou budú parkovacie karty, najmä v rezidenčných a iných zónach. Samozrejme, na parkovaciu kartu budú môcť parkovať aj návštevy, ale vo veľmi limitujúcej dĺžke počas kalendárneho roka.

Pri výbere parkoviska berte do úvahy vzdialenosť od letiska a či je z parkoviska vykonávaný transfer na letisko. V prípade transferu si nezabudnite zistiť, koľko sa zaň platí, ako často premáva medzi parkoviskom a letiskom a najmä, či je parkovisko nejakým spôsobom chránené.

Nie je nič deprimujúcejšie, než si nájsť po oddychu a v dobrej nálade vykradnuté a poškodené auto. Pravdepodobnosť takéhoto prekvapenia v prípade zaparkovania v Bratislave je vyššia, v porovnaní so stráženým parkoviskom. Do úvahy treba brať aj fakt, že pri zaparkovaní v Bratislave je potrebné si vybaviť dopravu na letisko, či už prostredníctvom rodiny, známych, taxíkom alebo prostredníctvom iných dopravných služieb. To stojí čas na komunikáciu, čas na vybavovanie a čas na samotnú dopravu. Navyše, pred návratom vás to čaká opäť.

Parkovanie priamo na bratislavskom letisku

Parkovanie na bratislavskom letisku je pre bežného človeka najpohodlnejším riešením a zároveň nemusí byť najdrahším. Všetko záleží od toho, aké parkovanie si na bratislavskom letisku vyberiete a ako dlho budete parkovať.

Parkovanie na bratislavskom letisku zabezpečujú viaceré spoločnosti. Najznámejšie a najpoužívanejšie je parkovanie pred terminálom bratislavského letiska, kde je 15 minút parkovania zdarma. Najčastejšie sa využíva vtedy, keď po vás niekto príde, resp. keď vás niekto dovezie. Zo skúseností najmä v období leta, je toto parkovisko vyťažené natoľko, že je problém na tejto veľkej ploche nájsť voľné parkovacie miesto.

Najbližšia časová tarifa je 1 hodina, ktorej cena je v hodnote 4 €. Vo všeobecnosti to funguje tak, že každá ďalšia začatá časová jednotka, sa vždy účtuje ako celok; teda ak je parkovanie z časového pohľadu rozdelené na dni a vy to prešvihnete o minútu, platíte za celý deň.

V prípade parkovania v sekcii hlavného parkoviska P2, je zadarmo iba 5 minút a hodina parkovania vás vyjde na 3 € vrátane každej ďalšej načatej hodiny. Najdrahšie spomedzi dní vychádza parkovanie na 1 deň – 20 €, kým parkovanie na 2-3 dni vychádza iba o pár eur viac – 25 €. Z tohto pohľadu treba byť pri výbere a rozhodovaní prezieravý, či a na ktorom parkovisku zaparkovať a presne vedieť, čo využijete. Na hlavných letiskových parkoviskách treba počítať so zvýšeným ruchom a teda aj možnosťou, že nezaparkujete alebo vám niekto nechtiac buchne do auta.

Mapa parkoviska na Bratislavskom letisku
Mapa parkoviska na Bratislavskom letisku (zdroj: slovak-airports.net)

Možnosti zliav z parkovania na bratislavskom letisku

Ceny za parkovanie na bratislavskom letisku sa samozrejme môžu aj znížiť vďaka rôznym zľavám. Najčastejšie sa používajú parkovacie karty, ktoré môžete dostať ako bonus alebo si ich zakúpiť prostredníctvom webu, cez ktorý ste si bookovali letenku. Zľavu vám môže dať aj cestovná agentúra alebo iný subjekt, ktorá má uzatvorenú dohodu s konkrétnym parkoviskom.

Parkovanie je samozrejme možné a navyše aj vhodné objednať vopred. V akom predstihu je potrebné riešiť jeho objednanie? Berte do úvahy sezónnosť a špeciálne podujatia, akými sú napríklad aj majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a iné športovo-kultúrne podujatia.

Pri prepočítavaní, či sa oplatí zaparkovať na bratislavskom letisku alebo priamo v Bratislave, treba brať do úvahy nielen finančné hľadisko, ale aj ďalšie faktory, ako je vzdialenosť parkoviska a nutnosť ďalšej dopravy. To, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako najlacnejší variant, ním v konečnom dôsledku byť nemusí.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.