Medzi nami je koniec. Bod, do ktorého sa páry dostávajú. Pravdepodobne ste to aj vy niekedy zažili, či z jednej strany, alebo druhej. To je život. Koniec spoločnej cesty spravidla bolí jedného viac ako druhého. Niekedy je to ale jediná možná cesta, ale to často pochopíme až neskôr.

Ako prežiť rozchod? Ako ho prekonať? Je možné ho zvládnuť bez citovej, či vnútornej ujmy? Je! Ľudia v našom okolí nám s dobrým úmyslom ponúkajú nekonečné množstvo rád, ako sa vyliečiť z rozchodu, no pravda je taká, že na to každý musí prísť sám. Existuje však niekoľko modelov porozchodového režimu, ktoré nám v konečnom dôsledku srdce a myseľ vyliečili už mnohokrát.

Funguje základná rovnica, ktorá nepustí, a teda, prestaňte čo najskôr myslieť na bývalého partnera, naozaj to vo vašom vnútri nerobí dobrotu! Ľudia v našom okolí nám s dobrým úmyslom ponúkajú nekonečné množstvo rád, ako sa vyliečiť z rozchodu, no pravda je taká, že spôsob, ako prekonať rozpad zväzku a nájsť opäť svoju životnú rovnováhu, musí nájsť každý sám.

Najskôr bol dôvod

Príčiny rozchodov nemožno globalizovať. Každý vzťah možno považovať za jedinečný, rovnako aj jeho ukončenie. Fenoménom dnešnej doby sú nekonečné možnosti komunikácie. Komunikujeme s kadekým, potajme, zabúdajúc na to, čo máme doma. Problém je na svete a je už len otázkou času, kedy tento stav omrzí buď jedného, alebo druhého partnera a rozchod je na spadnutie. Mnohí z nás vnímajú ako väčší problém egoizmus, ktorý nám dnešná doba vštepuje. Ten ide ruka v ruke s nezáujmom. Hľadíme na svoje potreby a potreby partnera nám ostávajú ľahostajné. Bum, rozchod je na ceste. Akýkoľvek bol dôvod vášho rozchodu, vyskúšajte tieto návody na prežitie.

Nespomínať

Prvý a azda najzákladnejší princíp, ktorý by si mali zlomené srdcia uvedomiť, je ísť ďalej. Minulosť nezmeníme, len činy, ktoré sú tu a teraz. Je čas prestať myslieť na bývalého partnera. Snažte sa v sebe neživiť nádej, že sa k sebe opäť vrátite, lebo, povedzme si úprimne, ak aj áno, nikdy to už nebude ako predtým. Nepriživujme sa na rituáloch, ktoré sme s obľubou vykonávali s bývalým partnerom. Nenavštevujme obľúbené „partnerské“ miesta. Nájdime si vlastné, vytvorme svoje rituály. Užívajme si slobodu! Veď svet je plný takých pekných miest a aktivít.

Najväčším lekárom je čas

Ako sa hovorí, čas zahojí všetky rany. Nejde o žiadne klišé, ale o overenú pravdu. Prísť o niekoho, s kým sme zdieľali intimitu a všetky rozhodnutia, či radosti,  je naozaj ťažké. Cítime sa sami a máme príznaky podobné tým abstinenčným. Aj toto je normálny stav, veď napokon s partnerom sme trávili všetok svoj čas a teraz sme na všetko sami. Treba prijať fakt, že na všetko je potrebný čas, veď ani zlomená noha sa nevylieči za minútu. Aké jednoduché to potom môže byť so srdcom?

Netreba sa ľutovať

Sebaľútosť je asi ten najhorší možný scenár, ktorý môžeme dopustiť. Veď to, že sme sa rozlúčili s niečím, čo nám ubližovalo, nemá byť dôvodom na to, aby sme sa uzatvárali do ulity. Práve naopak, rozchod nám ponúka priestor na to, aby sme sa mohli zdokonaliť pre niekoho ďalšieho. Tým, že sme opustili partnera, alebo partner nás, sa automaticky nestávame horším človekom. Čím viac budeme v sebe živiť ľútosť, tým dlhšie nás bude zožierať smútok. A to predsa nepotrebujeme, však?

Vykričte sa

Vykričte sa, vyžalujte, jednoducho dostaňte to zo seba von všetku tú zlosť, krivdu a pocit ublíženia a straty. Toto je pravidlo, ktoré funguje nielen v každodenných medziľudských vzťahoch, ale môže nám pomôcť prekonať rozchod. Nedusme v sebe hnev, smútok, bolesť, či strach. Veď stačí sa zdôveriť priateľom, mame, alebo papieru. A ten toho teda znesie!

Ostaňme kamaráti

Nie. Tento model v drvivej väčšine prípadov nefunguje. Pozrime sa na to takto, v hlave nám skrsla úžasná myšlienka – chcem kontaktovať ex partnera. Chyba! Presne toto je ten moment, kedy by sme sa mali zastaviť a v hlavách si premietnuť všetky tie dôvody, ktoré prispeli k rozchodu a považovať ich za desatoro.  Je čas na to, aby sme začali klásť na prvé miesto samých seba a budovali si správne sebavedomie a nelipli na minulosti. Koľkým z nás sa podarilo vstúpiť do tej iste rieky dvakrát a nehľadať záchranné koleso, aby sme sa v nej neutopili?

Ako zvláda rozchod muž a ako žena

Opačné pohlavia, to sú rozdielne spôsoby prekonávania rozchodov. Kým ženy dlho plačú do vankúša a potrebujú čas sa s rozchodom vyrovnať, muži, naopak, najprv rebelujú a tk je možné ich krátko po rozchode stretnúť s inou ženou, no ich „čas“ na liečbu rozchodu prichádza neskôr. Aj o takomto modeli prežívania rozchodu hovorí aj český psychológ Jeroným Klimeš. Je jedno ako sa s rozchodom zmierite, ako ho prekonáte. Je to na vás, lebo len vy sami žijete so svojim vnútrom a tým , čo cítite. Blízki, priatelia, to všetci sú tiež len ľudia, ktorí už vo svojom živote zažili sklamanie, preto si ich rady aspoň vypočujte.

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.