Ferrata láka turistov svojou náročnosťou, atmosférou aj zážitkami. Ak by ste si tento o stupeň vyšší level turistiky chceli vyskúšať, nemusíte chodiť ďaleko. Na Slovensku máme hneď tri lokality, kde si prídete na svoje.

Pojem ferrata pochádza z taliančiny. Označuje tzv. zaistenú cestu, turistický chodník v náročnom teréne, ktorý je pre vyššiu bezpečnosť vybavený rôznymi zaisťovacími prvkami ako sú laná, železné stupačky alebo rebríky. Je určený pre náročnejších turistov, ktorí však nemajú väčšie horolezecké skúsenosti.

Prvé ferraty začali vznikať ešte v 19. storočí. Budované boli na rôznych strategických priesmykoch, aby tak uľahčili presun vojakov počas konfliktu. Medzi najznámejšie ferraty patria trasy v talianskych Dolomitoch. Tamojšie chodníky sú obohatené o rôzne tunely, ktoré vybudovali vojaci ešte počas prvej svetovej vojny.

Aké vybavenie potrebujete na ferratu

Keďže ferrata predstavuje vyšší level turistiky, nestačia vám iba poriadne topánky a trekingové palice. Na akýkoľvek výstup po zaistenej ceste potrebujete poriadnu (povinnú) výstroj. Patrí medzi ne helma, horolezecký sedák a tzv. tlmič pádov. Zabudnúť netreba ani na poriadnu obuv a prípadne rukavice.

Ak by ste to predsa len chceli risknúť bez nich, okrem svojho zdravia ohrozujete aj vlastnú peňaženku, pretože vám môže byť Strážou prírody uložená pokuta. Na takéto neuvážené konanie však skutočne nie je dôvod. Vo väčšine ferratových stredísk vám základnú výstroj za istý poplatok požičajú.

Tlmič pádu

Ferraty na Slovensku

Na Slovensku máme (zatiaľ) tri ferraty, ktoré sa od seba líšia okrem iného svojou náročnosťou. Obtiažnosť sa označuje pomocou písmen od A po E (podľa rakúskeho vzoru). Prvé písmeno abecedy označuje veľmi málo náročnú trasu určenú pre začiatočníkov. Naopak E predstavujú opačný extrém. Na tieto trasy by sa preto mali vydávať len skúsení ferratoví turisti.

Kyseľ Ferrata Slovenský raj

Kyseľ Ferrata v Slovenskom raji patrí svojou náročnosťou do kategórie C. Ide o pomerne náročnú trasu, ktorá je miestami vedená proti prúdu potoka, takže treba rátať s tým, že sa možno namočíte. Cestou však uvidíte okrem krásnych scenérii aj 5 rôznych vodopádov. Absolvovanie tejto ferraty vám zaberie asi 6 hodín. Výstroj sa dá požičať zhruba za 10€, pričom zaistená cesta je spoplatnená sumou 5€ (prostriedky sú určené na ochranu prírody).

Ferrata Martin

Oficiálny názov tejto zaistenej cesty je Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby). Trasa je jednosmerná a vedie pozdĺž Pivovarského potoka, kde sa neskôr rozdeľuje podľa náročnosti na B a C. Dĺžka tejto ferraty je zhruba kilometer. Ďalšie metre treba prirátať ceste na miesto, kde výstup začína a tiež zostupu. Celkovo treba počítať asi so štvorhodinovou túrou. Na rozdiel od ferraty v Slovenskom raji je tá martinská bezplatná, no tiež si treba zháňať výstroj na vlastnú päsť.

Ferrata Skalka Kremnica

Ferrata Skalka pri Kremnici je považovaná za najťažšiu zaistenú cestu na Slovensku. Ako jediná lokalita u nás má trasu (je trefne pomenovaná ako Výzva) s náročnosťou E. Nemusíte sa však báť. Okrem nej má ďalšie tri – Jánošíková diera (obtiažnosť B), Trubačova veža (obtiažnosť B) a Komín (obtiažnosť C). Ide o pomerne krátke trasy v rádovo desiatkach metrov. Absolvovať by ste ich mali v priebehu pol hodiny. Výstroj sa dá požičať v Relax centre na Skalke a vyjde na vás na 10€.

Autor

Som blogerka a copywriterka, vyštudovaná ekonómka a večná optimistka. Píšem rada o všetkom, čo ma zaujíma, najradšej ale o zdravej výžive, vzťahoch a aktívnom živote. Keď mám chvíľu voľna, rada si zájdem s kamarátmi posedieť do kaviarne, alebo na dobrý koncert a cez víkend chodím najradšej za rodičmi na dedinu, kde som vyrastala.