Rusko sa stáva čoraz populárnejšou turistickou destináciou. Predovšetkým Petrohrad a Moskva lákajú tisíce ľudí na svoju jedinečnú kombináciu historického a moderného mesta. Navštíviť tieto mestá je však pre našinca trochu komplikovanejšie. Do Ruska je potrebné vybaviť si víza.

Získať víza do Ruskej federácie nie je náročný ani drahý proces. Treba si však, tak ako pri každej štátnej byrokracii, pripraviť dostatok času a trpezlivosti. Poďme si preto na začiatok zhrnúť, všetky dôležité informácie:

 • Kto môže žiadať o víza? – občan/ka Slovenskej republiky
 • Čo potrebujete na vydanie víz? 
  • Pozvanie – je nesmierne dôležité. Bez neho sa do Ruska nepozriete. Ako ho získať si prezradíme nižšie
  • Cestovný pas – platný minimálne 6 mesiacov po skončení návštevy a s 2 voľnými vízovými stranami
  • Elektronický dotazník – treba ho vyplniť, vytlačiť a osobne podpísať. Na dokument treba nalepiť aj fotografiu (3,5 x 4,5 cm). Pozor odfotiť sa treba na bielom pozadí
  • Cestovné poistenie na celú dobu pobytu v Rusku
 • Koľko bude vybavenie víz do Ruska stáť? – štandardné vybavenie stojí približne 60€ + 15€ poplatok na osobu za vybavenie pozvania. Pri expresnom vybavení je to už 95€ + 15€ poplatok na osobu za vybavenie pozvania. 
 • Koľko bude vybavenie dokumentov trvať? Pri normálnom procese by ste mali mať víza v rukách do 10 dní. Ak však podáte žiadosť o urýchlené vybavenie, získate ich do 3 dní. 

Ako získať pozývací list do Ruska?

Vyššie spomínané pozvanie je kľúčovým dokumentom pre vybavenie víz. Našťastie sa dá získať pomerne jednoducho. Môže vás pozvať ľubovoľný občan Ruskej federácie. Druhou možnosťou je pozývací list z hotela prípadne iného ubytovacieho zariadenia alebo do tretice je možné získať pozvanie od cestovnej kancelárie. 

Návod ako si vybaviť víza do Ruska

 • Začnite tým, že si rezervujete letenku, lístok na vlak alebo autobus. Inak povedané, potrebujete presne vedieť, kedy do Ruska plánujete ísť. Bez konkrétneho termínu neviete pristúpiť k ďalším krokom
 • Keď viete presný deň začiatku vášho tripu do Ruska a aj jeho trvanie, pustite sa do vybavovania pozývacieho listu a poistenia. Ak si neviete dať rady s pozvaním, šťastie môžete vyskúšať na stránkach ruskej agentúry Alliance Travel Company
 • Medzičasom si nezabudnite skontrolovať, či máte platný pas s dostatočne dlhou expiráciou
 • Ak máte všetky vyššie spomenuté dokumenty pripravené, vyplňte elektronický dotazník, vytlačte si ho a nalepte do neho svoju fotografiu
 • Teraz máte všetko pripravené a tak vám zostáva posledný krok, vybaviť si samotné víza

Vybavovanie víz môžete absolvovať osobne alebo na diaľku. V prvom prípade sa teda so všetkými potrebnými dokumentmi vyberiete na ul. Klemensova 2A v Bratislave, kde sídli Ruské vízové centrum. Niektorí odporúčajú rezervovať si tam termín, no mali by vás zobrať aj bez neho. Na mieste im odovzdáte všetky podklady, ktoré na vybavenie víz Rusi vyžadujú a zaplatíte poplatok. 

Ak sa vám nechce ísť vybavovať víza osobne, môžete ich poslať na spomínanú adresu aj poštou. V tom prípade svoj pas a všetky ostatné dokumenty vložíte do obálky a odošlete. Na pošte zároveň zaplatíte aj poplatky spojené s vybavením víz. 

Návšteva Ruska stojí za to. Minimálne Moskva a Petrohrad sú mestá/miesta, ktoré si zaslúžia rovnakú pozornosť ako Paríž alebo Londýn. Preto ak máte možnosť vycestovať na východ, dajte si tú námahu s vybavením víz a bežte navštíviť ruské metropole. 

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.