Keďže k lifestyle-u určite patrí aj stravovanie, rozhodli sme sa vám priblížiť niektoré potraviny, ktoré sa vám zapáčia alebo vám jednoducho zachutia.

Nebudeme si predstavovať potraviny ako mrkvu, mlieko alebo kuracie mäso. Skúsime vám priniesť niečo nové, o čom ste nepočuli – niečo o čom neviete tak veľa, novinku, ktorá vám môže presne zapasovať do vášho životného štýlu, pomôcť nahradiť rôzne nezdravé potraviny alebo zložky jedál na ktoré ste alergickí.

Stévia

Zaujímavá tropická rastlinka, ktorá pochádza z Paraguaja, je v priemere 300x sladšia ako bežný cukor. Takže okrem jej liečivých účinkov, sa čoraz častejšie používa aj ako náhrada sladidla. Napriek tomu, že stévia sa pestuje v subtropickom podnebí a je dosť náročná na pestovanie, dá sa vypestovať aj doma, v byte, v kvetináči.

Stevia
Stevia (zdroj: pixabay.com)

No myslím, že jednoduchšie bude keď si vypýtate stéviové sladidlo, vo väčšine predajní so zdravou výživou alebo v bio-potravinách / videl som ju už aj v lekárni/ No prejdime k tým liečivým účinkom – urýchľuje hojenie rán, odstraňuje baktérie z ústnej dutiny / menej zubára, viac radosti/, dodáva energiu, znižuje únavu, pomáha vyrovnávať hladinu cukru v krvi a pečeni a údajne aj znižuje túžbu po tabaku a alkohole. Tak čo, vyskúšate si dať v piatok večer trochu stévie namiesto cigaretky a poháriku?

 Quinoa

Ďalšia plodina pochádzajúca z Južnej Ameriky, no tentokrát na pestovanie menej náročná, no radšej si ju treba kúpiť zasa v bio obchodoch so zdravou výživou. Quinoa je cenovo dostupná a naozaj sa oplatí, zaradiť ju do svojho jedálnička. Čo to teda vlastne Quinoa je – pseudoobilnina. Teda drobné gulaté znrká pripomínajúc kuskus alebo proso, sa používajú rôzne. Môžu byť náhradou časti múky, vo väčšine jedál, no narozdiel od bežnej /napr. hladkej/ múky neobsahuje lepok. Quinoa môže byť pripravovaná jak na slano, tak aj na sladký spôsob – chuť nemá extra špecifickú, možno trochu zaváňa po orieškovej aróme. No hlavným dôvodom, prečo by ste mali quinou zaradiť do svojho jedálneho lístku, sú vysoké výživové hodnoty. Vysoký obsah bielkovín, vápniku, železa a taktiež obsahuje vitamín C, beta-karotén, zinok, horčík a vlákninu, vďaka ktorej sa ľahko trávi.

Chocolate Quinoa brownies 😋 #keepitManx #locallygrown ingredients. 🇮🇲

Uverejnil používateľ Isle of Man Quinoa Nedeľa 2. decembra 2018

Chlorella

Doslova superpotravina. Obsahuje všetkých 8 druhov aminokyselín, 20 vitamínov, nemá žiadne vedľajšie resp. škodlivé vlastnosti a 50-60% sušiny tvorí proteín. Celkovo sa chlorella ani nepovažuje za potravinu ale doplnok. Čiže taký malý bonus. No naozaj mi nedalo nespomenúť rastlinu /riasu/, ktorá dokáže odstrániť niektoré príčiny chorôb a tak dopomôcť k uzdraveniu sa, napomáha k lepšiemu tráveniu, detoxikuje, stimuluje rast a regeneráciu tkaní a je naozaj nutrične veľmi vysoko. Stačí iba, ak sa pozrieme na tento graf. Na grafe sa nachádza CHLORELLA Tabs, čo sú vlastne tablety obsahujúce túto látku.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.