Nudí vás váš život? Zúfalo sa tešíte na víkend, počas ktorého máte naplánovaný výlet s priateľmi? Máte určite veľa balenia, no neviete zrejme, kde začať. Dovoľte, aby sme vám to uľahčili. V článku uvádzame desať vecí, o ktoré sa musíte postarať, ak idete na cesty. Nájdete tu veľa dôležitých vecí, ktoré sa vám pri chystaní určite zídu.

1. Rozličné položky

Viete, ako sa hovorí: „Maličkosti tvoria veľké veci“. Podobne majte na pamäti, že aj maličkosti budú pre vás potrebné. Vždy so sebou noste fľaše na vodu, aby ste mali dostatočné množstvo pitnej vody. Vezmite si nafukovacie cestovné vankúše, ak bez vankúša nezaspíte. Tiež nezabúdajte na repelenty proti komárom a inému hmyzu, ktoré vám môže na výlete znepríjemňovať život. Malé uteráky môžete ľahko použiť a na ceste budú určite prínosné.

2. Zámky a ladvínky

Nikdy neber svoje peniaze a osobné veci na ľahkú váhu pri kempovaní alebo na cestách. Maj ľadvinku, ktorá je ľahko prístupná a nemôžu ju ľahko odňať. Vezmite si zámok na kód kvôli vašim batohom na hotelových izbách. Pri cestovaní vlakmi je ten zámok veľmi užitočný. Nezabudnite použiť tieto zámky, nie že ich budete zbytočne prevážať. Na autobusových či vlakových staniciach existujú úschovné skrinky, no pre istotu sa tým zámkom poistite.

Lagguage Lockers
Lagguage Lockers (zdroj: pixabay.com)

3. Krehké veci ako okuliare

Ak ste osoba, ktorá nosieva okuliare, nezabudnite túto vzácnu vec doma. Tiež noste kontaktné šošovky alebo ak je možné, jednorázové šošovky, ktoré nepotrebujú špeciálne uchovanie v bezpečí. Vezmite si okuliare, ktoré sa stali vašou každodennou nutnosťou. Starajte sa o svoje oči nielen doma, ale aj na cestách.

4. Sprievodné knihy, mapy a zápisníky

Vždy radšej so sebou noste mapy a sprievodnú knihu, dokonca aj keď ste si úplne istí o mieste a jeho okolí. Nikdy neviete, kedy môžete nájsť užitočné informácie navyše. Táto mapa vám tiež umožní nájsť a preskúmať nové miesta, ktoré sú všeobecne prehliadané turistami a sprievodcami.

Reading map
Reading map (zdroj: pixabay.com)

Poznámkový blok spolu s perom alebo ceruzkou je veľmi užitočný pri písaní poznámok alebo len opisovaní abstraktných zážitkov. Pri cestovaní do vzdialenejších krajín sa uistite, že si kupujete brožúru vo vašom materinskom jazyku. Kniha o regionálnych bylinách a potravinách sa tiež môže ukázať ako užitočná položka.

5. Batoh / Kolieskový kufor

Pri cestách aj na kratšie vzdialenosti radšej noste batoh alebo batôžtek v porovnaní s náplecnými taškami, cestovnými a inými aktovkami. Ak naozaj chcete mať náplecniak, uistite sa, že je na kolieskach a je ľahko prenosný. Batoh (medzi 33-55 l) je vhodný pre akúkoľvek cestu. Keď budete nosiť batoh uistite sa, že máte pevne pripevnené všetky popruhy, ktoré poskytujú väčšie bezpečie a podporu pre veci v ňom. Uistite sa, že sa batoh voľne a príjemne nosí, že vás všade neťahá aj pri väčšej záťaži a objeme. Nepripevnené batohy a cestovné tašky sú ľahko vystavené k odcudzeniu ťažko sa s nimi manipuluje na cestách.

6. Elektronika

Nechcete prísť o vaše osobné zážitky z expedícií alebo výletov? Noste so sebou fotoaparát. Vezmite si so sebou ale radšej digitálny fotoaparát. Pri zrkadlovkách budú vaše zážitky zachytené profesionálnym dojmom. Náhradné batérie o zariadení musia byť nabité a pripravené k použitiu. Taktiež aj vaše mobilné zariadenia musia byť pripravené na cestu niekam ďalej, do iných podmienok. Ak máte tablet, využite to, natočte si video, odfoťte si krásnu prírodu alebo pamiatky mesta, no nezabúdajte, že ako taký má nevýhodu. Na rozdiel od dobrého mobilu je príliš veľký, nepraktický a môžu vám ho ľahko ukradnúť. Taktiež nezabúdajte na MP3 prehrávače alebo LED svietidlo ak cestujete niekam do hôr. Ak cestujete mimo vašu krajinu, nezabudnite si aj medzinárodný adaptér alebo redukciu na váš domáci, nech sa do siete pripojíte kdekoľvek, kde majú iné zástrčky, ako u vás.

Rôzne typy zásuviek
Rôzne typy zásuviek (zdroj: depositphotos.com)

7. Prvá pomoc a hygienické vrecúško

Taška s prvou pomocou je rovnako potrebná ako akékoľvek iné položky vo vašej taške. Na cestách je tak dôležitá, že vám môže mnohokrát pomôcť. Alebo kamarátom okolo. Majte v nej obväzy, krémy, dezinfekciu, nožnice. Nepodceňujte túto položku. Tiež si pripravte malú lekárničku, ktorá obsahuje lieky na chrípky, hnačku, vredy v ústach a lieky proti bolesti. Alergicky si na každý výlet musia podobnú výbavu zabezpečiť. Môže vám to pomôcť pri dlhých cestách, ktoré sú prakticky nepredvídateľné. Vytvorte si taktiež nejakú umývaciu súpravu, inak nazývané hygiena, kde budú holiace strojčeky, mydlá, zubné pasty, zubné kefky, vlasové gély a podobne.

8. Pohodlná obuv

Obuv vyberajte podľa typu výpravy. Veľmi múdro ju však vyberajte. Od slabých alebo nevhodných po pevné a prispôsobené terénu. Noste pohodlné plátené topánky, ktoré sú v porovnaní s ťažkými turistickými veľkým pohodlím. Avšak treba rozlišovať výlet do mesta, po lúkach alebo tvrdý terén v horách a podobne. Vtedy už preferujte vysokú turistickú obuv. Ak je to možné, pribaľte si aj otvorenú obuv ako sandále alebo šľapky. Zíde sa to dokonca aj na túrach po horách, keď si nohy budú chcieť oddýchnuť pri rieke alebo len tak prevzdušniť ich. Umelá nepriedušná obuv má na svedomí rôzne baktérie alebo plesne na vašich nohách. Noste topánky v závislosti od klímy.

9. Oblečte sa primerane

Áno, vaša matka vás miluje a tak nastáva pre ňu výzva, zabaliť vám desať párov tričiek, košieľ, objemné teplé svetre a dve bundy. Na jednej strane počúvnite aj rodičovské rady, ale poprosíme, preč s týmito všetkými zbytočnými vecami, ktoré sú objemné. Vždy so sebou noste 2-3 kusy tričiek, môžete si ich predsa vždy umyť a nosiť ich potom znovu, čo sa usušia cez noc. Ak sa chystáte na miesto okolo rovníka uistite sa, že máte odvod vlhkosti typu polyester / bavlna.

Tiež nedávajte prednosť dlhým rukávom a košeliam. V prípade tepla sa budete potiť a ak bude zima, nie je problém nahodiť na seba sveter. Ak sa chystáte na daždivé a chladné miesto uistite sa, že máte jeden veľmi dobrý sveter alebo bundu. je to lepšie ako viac lacných búnd. Dvoje páry nohavíc a troje párov spodnej bielizne je tiež veľmi dobrým nápadom pre cestovanie. Noste teda oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a bezpečne.

10. Švajčiarsky vreckový nôž

Nezabudnite na film 127 hodín, však? Film, v ktorom hral James Franco cestovateľa, ktorý chodí často po výpravách a je veľmi skúsený, no zasekne sa v Grand Canyone medzi dvoma kameňmi na 127 hodín a musí si urezať ruku tupým predmetom len preto, že si zabudol zobrať so sebou švajčiarsky armádny nôž.

Swiss Army Knife
Swiss Army Knife (zdroj: pixabay.com)

Podobnú situáciu nikomu neprajeme a ani nechceme poukazovať len na najhoršie situácie, kedy nôž potrebujete. Ale ponaučenie taktiež môže byť, že si nikdy nezabudnite tento vreckový nôž, ktorý sa vám určite zíde. Budete si chcieť odrezať krajec chleba, alebo prerezať lano, potrebujete olúpať ovocie, prípadne zaostriť konár od stromu na opekanie. Je to vec, ktorá sa vám zíde.

Autor

Som dobrák a veselá kopa. Keď mám čas, rád zájdem von s mojimi deťmi na prechádzku, prípadne vybehnem na bicykli do prírody. Zaujímam sa o novinky z oblasti technológií, jedla, cestovania a športu. O týchto témach aj píšem.